דילוג לתוכן העמוד

יונתן ויניצקי: היקום

ביתן הלנה רובינשטיין לאמנות בת־זמננו יפתח בין התאריכים 22/8-18/8 לרגל נעילת התערוכה.

המיצב "היקום“ פרושׂ על פני שלוש קומות הביתן ומהווה מודל של תערוכה. 16 האלמנטים המרכיבים אותו מתוכננים בקנה־מידה 1:1 — אך מהות קיומם, כמושג וכחומר, כולה דגם.

לסיור וירטואלי בתערוכה >

שם המיצב לקוח מכותרתו של ספר מאת אביגדור המאירי, שראה אור בשנות ה־50 של המאה הקודמת והיה הניסיון הראשון בעברית לתַקשר את מדע האסטרונומיה לנוער. השאלות הפיזיקליות והפילוסופיות על טבעו של היקום כ"אתר“ המאכלס את כל הצורות, העצמים וההתרחשויות, מתגלמות בחלל כהצבה המותחת את הגבולות של מושג התערוכה. הצופה משוטט במערך מחזורי של 15 דקות שבו מופעלים בו־זמנית כל האלמנטים האודיו־ויזואליים, ו"סיפור“ התערוכה נגלל כמערכת גומלין מסועפת בין המוצגים לבין נקודות המבט של הצופה ושל האמן.

העבודה של יונתן ויניצקי מתייחסת למכלול התפקידים המקיימים את שדה האמנות ומתממשים לכדי "תערוכה“. מלבד האובייקט האמנותי היא כוללת את עיצוב החלל, האוצרוּת, הכתיבה ואמצעי תיווך והפרסום. התרבות החומרית נחשפת ביצירתו כתודעה היסטורית וכמסע אוטוביוגרפי הנישא על כתפי מודלים קיימים: דימויים, חפצים, נוסחי כתיבה וטכניקות עבודה. הרגישות לחיי מעש ומלאכה מעמיקה בתערוכה לכדי הכרה כי היצירה, בשייכותה לתחום המעשה, גם אם נֶהגְתה כתודעת יחיד — היא תמיד מארג של רבים, "יקום“.

הסרט הופק בסיוע קרן משפחת אוסטרובסקי

הקטלוג הופק באדיבות הקרן ע״ש הציירת נתה דושניצקי־קפלן לשנת 2019

התערוכה התאפשרה הודות לתמיכת Beauchamp Estates וקרן אאוטסט לאמנות עכשווית

עוד תערוכות

היי! הידעת שהאמנות אינה קיימת...
אנה בירמן: תקריב
מיקי קרצמן ושבתאי פינצ'בסקי: אנטי מיפוי
דוד גינתון: השם של הציור