דילוג לתוכן העמוד

אוֹמְרִים אַהֲבָה יֵשׁ בָּעוֹלָם: מתנות מאמנים ואמניות לילדיהם

לאורך ההיסטוריה של האמנות הקדישו אמנים רבים יצירות לאנשים מסוימים, כגון שליטים, אספנים, אמנים אחרים, אהובים, חברים או בני משפחה. התערוכה אוֹמְרִים אַהֲבָה יֵשׁ בָּעוֹלָם חושפת מקרים ייחודיים שבהם הקדישו אמנים ואמניות, מדורות שונים ובמדיומים מגוונים, יצירות אמנות במיוחד עבור ילדיהם. רגע היוולדם או חגיגת יום הולדתם מהווים את הסיבה הרגשית ליצירות לבביות אלו המבטאות ערכים של הורות, נתינה והקדשה אישית.

וידיאו — שיחות ומפגשים בין האמנים והאמניות לילדיהם, 2020, 21:25 דק'

צילום ועריכה: גלעד שעבני־שופן

מרבית היצירות נשלפו מן המרחב הביתי והמשפחתי. הן נוצרו במטרה לעטר את קירות חדר השינה או לשמש כצעצועים מקוריים. עם המעבר למרחב המוזיאלי מעניין להבחין מצד אחד בייחודיות של היצירות הללו לאור הפעילות האמנותית המוכרת של האמן והאמנית, ומצד שני בקווי הדמיון בין שני סוגי העשייה. דרך קיבוצן יחדיו במרחב ציבורי, נוצר הקשר חדש המעיד על תרומתה של קהילת המבוגרים לעיצוב הסביבה התרבותית, הרוחנית והנפשית של קהילת הילדים.

בצחוק ושעשוע אל מול עצב ומלנכוליות, חלק מהיצירות מבקשות לפצות על חלל שנפער במעגל החיים וחלקן דווקא לפאר התחדשות מיוחלת. ואולי הן מנסות, לרגע אחד, לגלם בחומר את הבלתי־ניתן לגילום – מה זאת אהבה?

האמנים המשתתפים:

מעיין אליקים / אריה ארוך / יצחק גולומבק / יאיר גרבוז / שאול גרבוז / מיכל נאמן / אבי סבח / יוחנן סימון / שי־לי עוזיאל / אלכסנדרה צוקרמן / זויה צ׳רקסקי־נאדי / טליה קינן / רועי רוזן / אלהם רוקני / גלעד, לוסיאנה ואמיליה רטמן קפלון / פיליפ רנצר / דינה שנהב

* מדריך קולי — זמין בשפה העברית בלבד

מראה הצבה

צילום: אלעד שריג

התערוכה בסיוע נעמי ודוד קוליץ, קרן רנה וסוזן ברגינסקי והידידים הבריטים של המוזיאונים לאמנות בישראל

הידידים הבריטים של המוזיאונים לאמנות בישראל

עוד תערוכות

היי! הידעת שהאמנות אינה קיימת...
אנה בירמן: תקריב
מיקי קרצמן ושבתאי פינצ'בסקי: אנטי מיפוי
דוד גינתון: השם של הציור